Zmieniamy się dla Was!

Do dobrego i przyjemnego szybko się przyzwyczajamy, przestając je zauważać. Hołdując tej zasadzie my pracownicy Bartoszyckiego Domu Kultury, podobnie jak potencjalni odbiorcy naszej oferty kulturalnej nie pamiętają już jak wyglądała nasza placówka 4 lata temu. Właśnie w tamtym okresie jak sięgniemy pamięcią budynek Bartoszyckiego Domu Kultury był w bardzo złym stanie technicznym.

Od 1957 roku, tj. od momentu powstania instytucji nie przeprowadzono generalnego remontu tego obiektu (budynek został wybudowany ok. 1920 roku). W 1975 roku przeprowadzono jedynie tylko częściowy remont. Codzienna eksploatacja budynku będącego w złym stanie technicznym powodowała awarie i zniszczenia.
No cóż jak mawiał Ignacy Solarz: "Trza stawiać nowy dom, na własnym gruncie, na górze, trwały niezależny, własnymi rękami". Może nie zupełnie nowy, ale na pewno trzeba była pokazać "nową twarz" obiektu po to, aby godziwie w progach naszej placówki przyjąć odbiorców kultury.

Dlatego od 4 lutego 2011 roku ruszyły intensywne prace remontowe Bartoszyckiego Domu Kultury. Początki były trudne i oczywiście odwieczny problem: brak środków finansowych, brak dostępnych programów pomocowych. Trzeba było ,,imać'' się wszystkiego: głównie współpraca z podmiotami lokalnego biznesu i udostępnianie im powierzchni reklamowej naszej placówki, potem przysłowiowe ,,ciułanie grosza'' i znowu sponsorzy, którzy na szczęście nie zamykali przed nami swoich drzwi. Trzeba było iść w zaparte, bo postawiony przed sobą cel trzeba przecież realizować. Ambicje? Może trochę, ale na pewno wspólne dobro i nade wszystko zadowolenie mieszkańców. Zaczęliśmy stopniowo, ale konsekwentnie:

  • remont holu głównego, klatki schodowej, przedsionka i szatni BDK wraz z podłączeniem nowej instalacji elektrycznej, dokonano też zmiany aranżacji wnętrza;
  • remont generalny sali muzycznej wraz z wyciszeniem ścian oraz montażem nowej instalacji elektrycznej;
  • remont łazienki na I-szym piętrze;
  • remont ścian oraz posadzki korytarza (wejście od podwórza);
  • budowa schodów (wejście od podwórza) prowadzących do pracowni malarskiej;
  • remont generalny sali tanecznej;
  • remont generalny kotłowni;
  • remont generalny korytarza na I-szym piętrze;
  • remont pracowni malarskiej;
  • wybudowanie schodów głównych prowadzących do holu głównego budynku

Dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy rozumieją nasze potrzeby i bez względu na układy społeczne czy polityczne wiedzą, że trzeba i warto, bo będzie to służyć nam wszystkim. 26 lipca 2011roku dzięki wsparciu Pana Burmistrza i środkom finansowym zatwierdzonym przez Radę Miasta przeprowadziliśmy remont dachu Bartoszyckiego Domu Kultury. Dach przestał przeciekać, pojawiła się nowa piękna dachówka jakby nie pasująca do całości, ale trzeba "iść za ciosem".

Potem kolejne rozmowy z Radą Miasta- wyremontujmy chociaż kawałek elewacji; niestety mimo szczerych chęci- nie ma środków, są kredyty do spłacenia. Zrozumieliśmy.....? Tak! Nie można się poddawać! Ze środków z budżetu Bartoszyckiego Domu Kultury wyremontowaliśmy sufit w sali widowiskowej i zainstalowaliśmy odpowiednie oświetlenie. Sufit piękny, aż miło popatrzeć i ludziom na koncertach przestały już spadać odłamki tynku sufitowego. Nastała wiosna i elewacja coraz straszniejsza i obskurna, ale pieniędzy nadal brak......Zmora.....!!!! A poza tym murek oporowy przy kotłowni zaczął się osuwać i stanowił duże zagrożenie dla ludzi i pojazdów.

Budynek naszej placówki jest mało funkcjonalny, ale istnieje przecież kotłownia, w której przesiadywali skazani wykonując od czasu do czasu prace społecznie użyteczne. Od dawna marzyła się nam pracownia ceramiczna i pomyśleliśmy, że właśnie kotłownię możemy adoptować dostosowując ją do potrzeb wspomnianej pracowni. Na szczęście Rada Miasta zrozumiała nasze dobre intencje i przeznaczyła 15.000 złotych na remont kotłowni. Resztę kwoty dołożyliśmy z naszego budżetu, kupiliśmy piec do wypieku ceramiki i wszelkie niezbędne narzędzia i mamy w końcu wymarzoną pracownię.

Wspólnie z Panią Księgową siedzę nad słupkami....Starczy chociaż na fragment elewacji? Poczekajmy! Na co mamy czekać, zaraz Dni Bartoszyc, robimy? Starczy tylko na bryłę współczesną! Zawsze to coś....kolejne marzenie się spełnia. Miesiąc wytężonej pracy i mamy piękną elewację nie pasującą w żaden sposób do elewacji na fasadzie budynku. Pani Księgowa mnie dyscyplinuje.....Pani Kasiu w przyszłym roku.......A ja oczywiście w gorącej wodzie kąpana....Ale obudziła mnie znowu brutalna rzeczywistość....nie ma kasy!!!!!


We wrześniu zeszłego roku złożyłam wniosek do budżetu z prośbą o sfinansowanie remontu kolejnego etapu elewacji. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu dostaliśmy wymarzone środki!
Dziękuję Panu Burmistrzowi i Radnym Rady Miasta Bartoszyce za zaufanie i przychylność! Dzięki Waszemu wsparciu przeprowadziliśmy końcowy etap remontu elewacji budynku Bartoszyckiego Domu Kultury. W końcu możemy się poszczycić ,,nową twarzą'' obiektu, który w końcu stał się wizytówką naszego miasta.
Gorąco dziękujemy wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy bezinteresownie i wielokrotnie pomagali nam nie tylko w sferze finansowej, ale i rzeczowej, umożliwiając tym samym realizację naszych statutowych postanowień.


Przed nami jeszcze wiele wyzwań inwestycyjnych, m.in. generalny remont sali widowiskowej, a w szczególności konieczność remontu podłogi i wymiana siedzisk w sali Bartoszyckiego Domu Kultury.
Na pewno nie spoczniemy na laurach, tylko będziemy usilnie dążyć, aby ożywić naszą ,,perełkę'' kultury. Zostaje nam tylko zapewnić Państwa, iż w kolejnych latach zrobimy wszystko, by kultura w naszym mieście stała na wysokim poziomie i była jego wizytówką. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zespół pracowników BDK, który wspierał mnie na każdym kroku, aby osiągnąć zamierzony cel. Mam nadzieję, że w krótki i dość klarowany sposób udało mi się przedstawić Państwu ostatnie 4 lata naszych wspólnych zmagań inwestycyjnych.

Z poważaniem,
Dyrektor Bartoszyckiego Domu Kultury
Katarzyna Basak

 

info icon

Bartoszycki Dom Kultury
ul. Boh. Warszawy 11
11-200 Bartoszyce
tel. 89 762 23 89
e-mail: bdk.bartoszyce@wp.pl