Bartoszyczanki. Cztery pokolenia - Lucyna Płoska, Wernisaż

Wydarzenia
Termin: 10 marzec 2018 17:00 - 19:00

10 marca 2018 r. o godz. 17:00 Bartoszycki Dom Kultury zaprasza na wyjątkowy wernisaż:

BARTOSZYCZANKI. CZTERY POKOLENIA

Lucyna Płoska jest bartoszyczanką. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia podyplomowe ukończyła w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Studentka profesora Wydziału Sztuk Pięknych Wojciecha Sadleya i profesora Andrzeja Kałuckiego. Pracowała z dziećmi i młodzieżą jako nauczyciel wychowania plastycznego i wiedzy o kulturze w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego i Liceum Ogólnokształcącym im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach. Prowadziła też zajęcia w Olsztynie na studiach podyplomowych w zakresie architektury wnętrz. Pracowała również w MDK i BDK w Bartoszycach, organizując wernisaże plastycznie uzdolnionym dzieciom i młodzieży. Prowadziła warsztaty malarskie dla młodzieży w Górowie Iławeckim. Jej podopieczni to już absolwenci architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu i artyści malarze – bartoszyczanie.

Lucyna Płoska jest właścicielką artystycznej autorskiej Galerii El, którą odwiedzają mieszkańcy Bartoszyc i turyści z kraju i zagranicy. Uprawia malarstwo sztalugowe. Maluje portrety pastelami, olejem, akwarelą i gwaszem, rysuje pejzaże piórkiem. W czasie studiów tworzyła grafiki. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Jej malarstwo jest tematycznie różne – jego wspólną cechą jest ekspresja daleka od realizmu. Można je porównać do abstrakcji gorącej, ponieważ tworzy prace pod wpływem emocji i nagromadzonych wrażeń. Podstawowym środkiem wyrazu artystycznego jest kolor i wrażliwa linia, która buduje nastrój obrazu, wpływa na emocje, uczucia, niekiedy smutku, niepokoju, melancholii czy radości z bycia kobietą.

Wystawę otwierają portrety psychologiczne bartoszyczanek. Tutaj, pośród czterech pokoleń kobiet, można odnaleźć poetkę bartoszycką Teresę Bratek – twórczynię Legend Bartoszyc, artystkę z dziedziny muzyki Barbarę Kryś, piosenkarkę Joannę Kondrat, animatorów kultury i oświaty w Bartoszycach oraz portrety przyjaciół i rodziny artystki. Portrety wykonane są w czterech technikach: akwarela, gwasz, akryl i suchy pastel.

Wstęp wolny!

 

 

Terminy


  • 10 marzec 2018 17:00 - 19:00

Wspierane przez iCagenda

info icon

Bartoszycki Dom Kultury
ul. Boh. Warszawy 11
11-200 Bartoszyce
tel. 89 762 23 89
e-mail: bdk.bartoszyce@wp.pl