VII Piknik w Cygańskich Klimatach

Zapraszamy 11 sierpnia 2017r od godz.18:00 na Plac Bohaterów Westerplatte

 

Serdecznie zapraszamy na VII edycję Pikniku w Cygańskich Klimatach! W tym roku na "Patelni" na Placu Bohaterów Westerplatte wystąpi Don Vasyl & Gwiazdy Cygańskiej Pieśni, a także wirtuoz akordeonu Paweł Nowak oraz bartoszycki zespół Srebrne Nuty.

Data: 11.08.2017
Start: godz. 18:00
Miejsce: Plac Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach (tzw. "Patelnia")
Wstęp wolny!

..............
DON VASYL:

Don Vasyl urodził się 10.04.1950 w Łodzi. Rodzina jego należy do dynastii Baro Szero (Wielka Głowa), pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich, na estradzie od 12 roku życia, kompozytor, autor tekstów, piosenkarz, założyciel zespołu Czarne Perły, był solistą zespołów Terno i Roma.

Don Vasyl jest poetą, animatorem ruchu kulturalnego polskich Cyganów. Jego wiersze ukazały się w dwóch zbiorach poezji „Kujawy piórem malowane” (1995) oraz „Twórcy regionu 2” (1996). Sam jest autorem tomiku wierszy „Pasażerowie niebieskiego taboru” (1998, wznowienie 2005) oraz śpiewnika „ Piosenki Don Vasyla – Jedno jest niebo dla wszystkich” (2007) a także twórcą monologu Cyganki do spektaklu „ Mam na imię Psyche” w reżyserii Marka Wysockiego, w wykonaniu Anny Marii Grabińskiej. Premiera spektaklu odbyła się w kwietniu 2013 roku.

Dwie ostatnie solowe płyty Don Vasyla „Niech pędzą konie” z 2011 roku oraz „Gdzie moja młodość” z 2013 roku zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem przez fanów nie tylko muzyki cygańskiej.

Don Vasyl jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów. Uhonorowany Złotą Odznaką z okazji 25 lecia NSZZ Solidarność w 2005 roku oraz w tym samym roku odznaczeniem Zasłużony Dla Kultury Polskiej. W roku 2006 otrzymał medal za zasługi dla województwa kujawsko – pomorskiego oraz medal Stanisława Staszica - odznaczenie ciechocińskiej Rady Miasta.

Don Vasyl & Gwiazdy Cygańskiej Pieśni

Zespół Artystyczny Don Vasyl & Roma powstał w 1987 roku – Roma gdyż trzon zespołu stanowią członkowie legendarnej grupy Roma, która mogła się poszczycić licznymi tournee po całym świecie, w tym koncertami w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz w słynnej „Paryskiej Olimpii”.

Z biegiem czasu Don Vasyl odkrył i wypromował utalentowane Cygańskie Gwiazdy – Dziani, Wasyl Junior, Liza, Elza, Carmen, Petro, Endi. Nazwa zespołu zmieniła się na Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni. Zespół ma w dorobku liczne koncerty w kraju i za granicą, częste występy w telewizji.

Dyskografia: 3 płyty analogowe, 20 kaset magnetofonowych, 30 płyt CD, zespół zdobył 11 Złotych Płyt.

..............
PAWEŁ A. NOWAK:

Akordeonista, pedagog, kompozytor, aranżer, popularyzator akordeonu i pasjonat tego instrumentu. Pochodzi z muzykalnej rodziny, a swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat. Jest absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej (klasa akordeonu prof. K. Olczaka i prof. E. Rosińskiej). Od początku swej edukacji Paweł Nowak brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach akordeonowych, na których zdobył łącznie 16 nagród. W listopadzie 2016 został odznaczony medalem Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Na swoim koncie ma liczne nagrania dla radia i telewizji oraz 12 albumów płytowych. Współtworzy takie zespoły jak: KLEZMORET, MILONGA BALTICA, DJANGOLOGY i AJG, Alberti & Nowak Quartet. Współpracuje z Dorotą Lulką, aktorką gdyńskiego Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza, z którą stworzył projekty: PIAF PO POLSKU, TANGO, W CZASIE DESZCZU DZIECI SIĘ NUDZĄ - Piosenki Kabaretu Starszych Panów. Występuje także z poetą i dziennikarzem Radia Gdańsk Tomaszem Olszewskim oraz gitarzystą jazzowym, wokalistą, kompozytorem i poetą Leszkiem Dranickim.
Paweł A. Nowak prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju oraz zagranicą: Litwa, Estonia, Rosja, Grecja, Dania, Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Zajmuje się także popularyzacją akordeonu. Jest autorem audycji „Jazz na akordeon”, jedynej tego typu w Polsce, która emitowana była regularnie przez 4 lata od marca 2009 roku w Radiu Gdańsk. Jest także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie, który odbywa się już od 2003 roku. Festiwal przyciąga tysiące słuchaczy, którzy mają okazję wysłuchać koncertów światowej sławy artystów, m.in. Richard Galliano, Ludovic Beier, Kroke, Motion Trio. Od kilkunastu lat prowadzi ogólnopolskie wydarzenie związane z biciem rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, które odbywa się co roku w marcu podczas Dnia Jedności Kaszubów.
Miłość i pasja jaką Paweł A. Nowak darzy akordeon przejawia się także w kolekcjonowaniu instrumentów z rodziny stroika przelotowego (akordeony, harmonie itp.). Posiada on ponad 330 eksponatów z całego świata, niektóre z nich są jedynymi egzemplarzami na świecie, najstarsze pochodzą z lat 20. XIX wieku. Fragment tej unikatowej na skalę europejską kolekcji stanowi pierwsze w Polsce muzeum akordeonu z siedzibą w Kościerzynie, którego jest pomysłodawcą i współtwórcą. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został uznany za „Osobowość Roku Powiatu Kartuskiego 2012”. Otrzymał wyróżnienie Starosty Kartuskiego „Perła Kaszub” oraz zaszczytny tytuł Skry Ormuzdowej przyznany przez miesięcznik Pomerania i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

info icon

Bartoszycki Dom Kultury
ul. Boh. Warszawy 11
11-200 Bartoszyce
tel. 89 762 23 89
e-mail: bdk.bartoszyce@wp.pl
                                                           dyrektorbdk@wp.pl